ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus

Ανοίγει δρόμους, αλλάζει ζωές.
<

Το 4ο Γυμνάσιο Καλαμαριάς, στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ (Δράση ΚΑ1), συμμετείχε σε επιμορφωτικό σεμινάριο που διοργανώθηκε από τον Ευρωπαϊκό οργανισμό κατάρτισης ETTI(European Teacher Training Institute)στη Μαδέρα της Πορτογαλίας, 31 Ιουλίου έως 5 Αυγούστου 2022. Συγκεκριμένα, δύο εκπαιδευτικοί του σχολείου, η Υπεύθυνη Διαχείρισης Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων, Φιλόλογος, Κουσουρέτα Νίκη και η καθηγήτρια Αγγλικής Γλώσσας, Σίμηνα Βασιλική, συμμετείχαν ενεργά στο εγκεκριμένο από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα με τίτλο: «Βελτίωση διαπολιτισμικών δεξιοτήτων και δεξιοτήτων διαχείρισης Σχεδίων – Ευρωπαϊκή ανάπτυξη του σχολείου».

Το σεμινάριο περιελάμβανε πληθώρα παρουσιάσεων, βιωματικών δραστηριοτήτων διαπολιτισμικής εκπαίδευσης και εργαστηρίων πρακτικής εκμάθησης εκπόνησης σχεδίων. Ειδικότερα, το πρόγραμμα εστιάζονταν στην επισκόπηση των χρηματοδοτούμενων Ευρωπαϊκών προγραμμάτων Erasmus+ (KA1 και KA2), στις στρατηγικές αναζήτησης συνεργατών, στον σχεδιασμό, την ανάπτυξη, την εκτέλεση και τη διαχείριση των Ευρωπαϊκών Σχεδίων, όπως και στην αξιοποίηση και διάχυση των αποτελεσμάτων τους.

Στο επιμορφωτικό σεμινάριο συμμετείχαν συνολικά 46 εκπαιδευτικοί από δέκα Ευρωπαϊκές χώρες: Φινλανδία, Λιθουανία, Λετονία, Γερμανία, Αυστρία, Σλοβακία, Ουγγαρία, Σλοβενία, Κροατία και Ελλάδα. Οι συμμετέχοντες είχαν την δυνατότητα να έρθουν σε επαφή με συναδέλφους τους από άλλες Ευρωπαϊκές χώρες, να ανταλλάξουν απόψεις, καλές πρακτικές, εμπειρίες και καινοτόμες ιδέες μέσα από πιλοτικά προγράμματα συνεργασιών και διεθνείς βραδιές. Κατά τη διάρκεια της Ελληνικής παρουσίασης, η αντιπροσωπεία του 4ου Γυμνασίου Καλαμαριάς με ιδιαίτερη χαρά προσέφερε τοπικά εδέσματα σε όλους τους παρευρισκόμενους, καθώς και αναμνηστικά δώρα εκ μέρους του Δήμου Καλαμαριάς στους διοργανωτές.

Στις αρχές της νέας σχολικής χρονιάς (2022-2023) και στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών της Σχολικής Μονάδας, πρόκειται να υλοποιηθεί η διάχυση των πληροφοριών, των πρακτικών και τωνγνώσεων που αποκτήθηκαν στη διάρκεια του επιμορφωτικού σεμιναρίου, ώστε να διευρυνθούν -στο προσεχές μέλλον-οι ορίζοντες ανάπτυξης συνεργασίας και ανταλλαγών με σχολεία άλλων Ευρωπαϊκών κρατών και στόχο την οικοδόμηση του Ευρωπαϊκού προσανατολισμού του Σχολείου.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ